Login

Blog

Yeni Dünya: Mars’ın Dünyasallaştırılması

Dünyasallaştırma tam olarak “dünyaya çevirmek” anlamına geliyor ve bu; bir gezegeni kasti şekilde insan yaşama uygun hale getirilmesi için yapılan işlemlere verilen isim.

Dünyasallaştırma tam olarak “dünyaya çevirmek” anlamına geliyor ve bu; bir gezegeni kasti şekilde insan yaşama uygun hale getirilmesi için yapılan işlemlere verilen isim. 

Yani bu durumda bu yeni Dünya’nın atmosferi, çevresi, sıcaklığı ve topolojisi kosaca her şeyinin değişeceği anlamına geliyor.

Peki, bu “basit” olan bir gezegenin çevresini değiştirme görevi neleri kapsıyor? Hadi bunu Mars’ı kullanarak örnekleyelim…

Geçenlerde, NASA şunu açıkladı; güçlü güneş rüzgârlarına ve kayba uğrayan CO2ye teşekkür etmeli, Mars’ı Dünyasallaştırma işlemi artık umduğumuzdan daha zor olacak. Fakat oralarda bir yerde Kızıl Gezegen için hala bir umut var!

Martyn Fogg “Dünyasallaştırma: Gezegensel Çevre Mühendisliği” yazısında Marsın için gereken 5 kritik değişimi söyle açıklamıştı:

  1. Yüzek sıcaklığı kalkmış olmalı.
  2. Atmosferik basın artmalı.
  3. Atmosferin kimyasal bileşkesi değişmeli.
  4. Yüzey biraz daha nemli olmalı (Tercihen suyla)
  5. Yüzey UV Radyasyonu azalmalı (Yüksek seviye UV radyasyonuna maruz kalmak insan için tehlikelidir)

Bu belki, uzun, uzun bir yol olabilir fakat tamamlanmış olmalı. Bu çabada sadece; küresel işbirliğiyle ve doğru yatırımlarla yapmalıyız. Bir gezgeni Dünya’mız üzerinden Dünya’ya dönüştürmek mümkündür (Bu iş için süper insanlığa gerek yok) Uzay aracımızın ilk inişi ve taze uzaylı havasını solumak çok havalı olacaktır :D

Mars'ın Dünyasallaştırılması Görseli

Görsel: WikiMedia

Çeviride kullandığım yazının aslı: Terraforming a New Earth: The Making of Mars

Etiketler