Login

Blog

Yerçekimi Bir Kuvvet Bile Değilken Nesneleri Nasıl Çekebiliyor?

Daha önce de duymu? olabilirsiniz, evet yerçekimi bir kuvvet de?ildir ve bu bir gerçek!

Örnek vermek gerekirse, genelde yerçekimi hakkında nesneleri “çektiğini” söyleriz. Evet, öğretmenlerimiz ne zaman fiziğin bu konusuna girse bize böyle bahsetmiştir. Tabi ki bazı kitaplarda böyle söylemektedir. Yani “Dünyanın yerçekimi nesneleri gezegenin merkezine doğru çeker”

 

Peki, bu nasıl olabilir? Yerçekimi sessizce nesnelere çekim kuvveti uyguluyor olmalı, doğru değil mi?

 

Bu soruya cevap vermeye başlamadan önce; ihtiyacınız olan ilk şey “ivme” denen kavramı anlamak, yani “çekim” değil! Bu gerçek doğrultusunda yerçekiminin çektiği söylenemez. Yerçekiminin uzayı büktüğünü söylemeliyiz. Bu sebeple nesneler uzayda oluşturulmuş bu büküm sonucunda bazen ivme kazanmaktadır.

 

Şu aşamada Albert Einstein’ın Genel Görelilik teorisine hafiften temas etmemiz gerekecek. Biliyoruz ki enerji uzay-zamana nasıl bükülebileceğini söyler. Bu durumda, kütle; Einstein’ın eşitliğindeki önemli bir parçayı oluşturur. Nesnelerin kütle enerjisi uzay-zamanı büker.

 

Kısacası, kütle; uzay-zamanı büker ve bu bükümler, enerjiye nesnelerin nasıl hareket edeceğini söyler. Bu durumda yerçekimi uzay-zamanı büker, aynı ortasında duran bowling topu yüzünden bükülmüş çarşaf misali. Yani uzay-zaman; kütleli nesneler tarafından bükülüdür.

 

Büyük cisimler Uzay-Zamanda daha büyük bükümlere sebep olurlar ve daha küçük cisimler bu bükümler içerisinde hareket ederler - Görsel: GSJ Albert Einstein ve Genel Görelelik ve Uzay Zaman Bükülmesi

 

Çeviride kullandığım yazının aslı: Gravity isn’t a Force, So How Does it Move Objects?

Etiketler