Login

Blog

Perde Açılır ve Sahneye Vulkan Giriş Yapar...

SIGGRAPH 2015 dolaylarından tuhaf bir video göründü ve gerçekten de tuhaflık var! Bu arada SIGGRAPH, bilgisayar grafikleri ve etkileşim teknolojileri konusunda büyük bir organizasyon ve de fuardır.

SIGGRAPH 2015 dolaylarından tuhaf bir video göründü ve gerçekten de tuhaflık var! Bu arada SIGGRAPH, bilgisayar grafikleri ve etkileşim teknolojileri konusunda büyük bir organizasyon ve de fuardır.

Görünen tuhaf videonun arkasında Imagination Technologies’in Vulkan isimli sunumu var. Bu sunumda Vulkan adlı yeni grafik API ve Standart OpenGL ES APIsi kıyaslanıyor. Ayrıca Vulkan da OpenGL ES APIsini kullanıyor fakat Vulkan’ın olayı ise; OpenGL’nin tabanında yapılan bir takım iyileştirmelerdir.

Imagination, FPS kavramını “Gnomes per second” yani “saniyeye düşen cüce” olarak değiştirmeye niyetli, ki mantıklı bir hareket, çünkü sunum videosunu izlediğinizde içinizden istemsizce bir “yuh” nidası yükselecektir.

“Gnome Horde” adlı bu sunum, Android sistemli bir Nexus Player konsolda gerçekleştirilmiş. Bu konsolda grafik işlemci olarak PowerVR G6430 mobile var.

Video’dan anlaşılan şu ki, kamera yükselip de 400 bin gibi devasa sayıdaki nesneyi kadraja sığdırdığında FPS’nin standart OpenGL ES’deki gibi yere çakılmadığı görülüyor. 400 bin nesne diyorum. Poligon demiyorum!!! Çünkü poligon sayısını duymak istersek eğer, milyonları konuşmaya başlayacağız demektir…

Sunumda 40 bine varan cüce nesnesi, eş-zamanlı olarak gösterilebiliyor. Ayrıca işlemci ve bellek kullanımında iyileştirmeler yapılmış: OpenGL ES dört çekirdekli işlemcinin sadece iki çekirdeğine yüklenirken, Vulkan gerektiğinde tüm çekirdeklere yüklenebiliyor.

Gelmiş geçmiş en über oyun olan Half-Life'ın arkasında bulunan Valve firmasının tepesindeki Gabe Newell amca bile Vulkan hakkında bir şeyler demiş

Industry standard APIs like Vulkan are a critical part of enabling developers to bring the best possible experience to customers on multiple platforms. Valve and the other Khronos members are working hard to ensure that this high-performance graphics interface is made available as widely as possible and we view it as a critical component of SteamOS and future Valve games.

 Gabe Newell

Çevirisini yazayım diyeceğim ama, "övmüş" işte özetle. Övgüsünün içine de SteamOS ve gelecekteki Valve oyunları gibi firmasıyla alakalı reklamları salataya baharat serpiştirir gibi eklemiş... :]

Bu yazıyı oluşturmak için kullandığım referans sayfalarda daha fazla bilgi var fakat can alıcı kısımları şimdilik bunlar… Imagination Technologies'in Vulkan hakkındaki kapsamlı yazısı için tıklayın!

Etiketler