Login

Blog

jQuery 3.0 Hazır!

Bu sürüm üzerinde 2014 Ekim tarihinden bu yana çalışılıyordu. Geriye-dönük uyumlulukla birlikte jQuery’nin zarif ve hızlı sürümü olmuş denilebilir.

Bu sürüm üzerinde 2014 Ekim tarihinden bu yana çalışılıyordu. Geriye-dönük uyumlulukla birlikte jQuery’nin zarif ve hızlı sürümü olmuş denilebilir.

Bu sürümde eski IE sürümlerini toplarlamaya çalışan kodların tümü kaldırıldı ayrıca farkındalığa neden olman için modern web API’lerinin bazı yanlarından faydalanıldı. Bu sürüm 2.x sürümünün dallanmış halidir fakat kırılmaya neden olan bir takım değişiklikler mevcut olmaktadır tabi. Daha önce olması gereken ama gecikmiş bir takım şeyler yani... 1.12 ve 2.2 sürümleri desteklenmeye devam edilecek tabi bu destekleme kritik seviyedeki düzenlemeler olacak ama kesinlikle yeni özellik eklenmeyecek ve ya ciddi revizyonlar olmayacak. jQuery 3.0, jQuery’nin geleceği denilebilir. IE6-8 desteğine ihtiyacınız olması halinde 1.12 sürümünü kullanmaya devam edebilirsiniz.

3.0 sürümü, mevcut kodların güncellenmesi olmakta bu sebeple yeni sürüm çok fazla soruna sebep olmayacaktır. Evet, bir takım “kırılmaya neden olan” değişiklikler var ama umulduğu üzere bu değişiklikler kullanıcıları gerçekte etkilemeyecektir.

Güncellemeyle beraber 3.0 Güncelleme Kılavuzu yayınlandı ayrıca jQuery 3.0 Geçiş Eklentisi kodlarınızdaki uyumsuzlukları belirlemede yardımcı olacaktır.

Yeni jQuery'i indirmek ve hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz.