Login

Blog

Bulut Depolamada Farklı Yerlerdeki Klasörleri Eşitlemeye Dâhil Etmek

DropBox, Google Drive, Microsoft OneDrive, Yandex Disk gibi tüm bulut depolama hizmetlerinde sıkıntının adı aynı: Bilgisayarını farklı bir yerinde duran klasörü eşitlemek (senkronlamak). Çıkarın, takım çantasından çekiç ve penseyi, meseleyi çözüyoruz!

DropBox, Google Drive, Microsoft OneDrive, Yandex Disk gibi tüm bulut depolama hizmetlerinde sıkıntının adı aynı: Bilgisayarını farklı bir yerinde duran klasörü eşitlemek (senkronlamak). Çıkarın, takım çantasından çekiç ve penseyi, meseleyi çözüyoruz!

İnternet artık hayatımızın her yerinde. İşyeri bilgisayarında bulunan bir dosyaya cep telefonundan ulaşmak ya da ev bilgisayarından ulaşmak istiyoruz artık. Bunun içinde bulut depolama hizmetlerini kullanmak şart. Bu hizmetin adı DropBox olabilir ya da Google Drive olabilir veyahut bambaşka bir şey olabilir.

Sorunun Tanımı

Google Drive kurduğunuzda sizden bir klasör seçmenizi istiyor. Büyük ihtimalle tüm diğer programlar da böyle yapıyordur. Seçtiğiniz bu klasör artık eşitleme klasörünüzdür. İçine ekleyeceğiniz her dosya ya da içinde oluşturacağınız her klasör internet ortamına da aktarılır yani eşitlenir. Bu klasör içindeki bir şeyi sildiğinizde aynında internet ortamından da silinir. Tersi de geçerlidir. Bulut depolama hizmetinin web sitesinde oturup açıp da dosya yönetimi sayfasına ulaştığınızda bilgisayardaki klasörünüzü orada da göreceksiniz. Web sitesi üzerinden bir şey sildiğinizde bilgisayarınızda da silinecektir.

Eşitleme için seçtiğiniz bu klasörün simgesi de farklıdır. Genelde bulut depolama hizmeti veren firmanın logosunu barındırır. Buraya kadar her şey güzel, sorun şu ki, eşitleme yapılabilmesi için her şeyin bu klasör içinde bulunması gerekiyor. Bu klasör dışında kalan hiç bir şey eşitlemeye dahil edilmez. Zaten dahil edilmesi de saçma olur. Bu güzel olan bir takım engeller de oluşturuyor.

Mesela sunum (powerpoint) ve ya hesap tablosu (excel) dosyalarınız olduğunu düşünün. Tüm bu dosyalara kolayca erişebilmek için firma, tarih, ana konu gibi nizami klasör yapıları içinde tutuyorsunuz. Güncelleme gerektiğinde ilgili klasörler içinde gezinip dosyayı buluyorsunuz, açıyorsunuz, düzenlemeleri yaptıktan sonra kaydedip kapatıyorsunuz. Buraya kadar her şey tamam. Eğer tüm bu dosyaları eşitlemek isterseniz eğer eşitleme klasörüne kopyalamak ya da taşımak gerekiyor.

İşte bu bir sıkıntı! Eğer kopyalamanız gerekirse fazladan yer işgal etmek demektir bu ya da bir sürü kopya demek. Bir süre sonra aynı dosyanın kopyası da bambaşka sorunlara neden olur. Mesela hangisiydi sizin son yaptığınız güncelleme dosyası gibi!

Yok eğer eşitlemek için gerekli tüm şeyleri taşıma yapmak isterseniz yani kes+yapıştır yapmak isterseniz; bu sefer de tüm bu klasör yapısını ve dosyaları şirketinizle ilgili klasörün içerisinden çıkarmış olacaksınız. Aslında şirketle ilgili her şey şirket klasörü içerisinde, eşitlemeyle ilgili her şey eşitleme klasöründe olsaydı ve birbirine bağıntılı olsaydı güzel olmaz mıydı?

İşte bu çözümün adı Sembolik Bağlantı! Yani bir klasörü başka bir klasör içerisinde bağlıyorsunuz. Mesela sunum dosyalarının bulunduğu klasörü eşitleme klasörü içerisine bağlıyorsunuz. Sembolik olarak bağlıyorsunuz. Aslında gerçekte orada değil, temsili olarak orada ama tam olarak orada, ne eksik! ne fazla! bire bir! Aynısı, kopyası değil!

Sembolik Bağlantı Nedir? (Symbolic Link Nedir?)

Sembolik bağlantı, bir klasörün başka bir klasör içerisinde temsil edilmesidir yani bağlanmasıdır. Normal şartlarda bir klasörün başka bir klasör içerisinde olması için oraya kopyalanması gerekir yani fiziksel olarak orada olması gerekir fakat sembolik bağlantıda kopyalama yapmak gerekmez. Kopyalama yerine hedef klasör içerisinde sembolik bağlantı oluşturulur.

Bir tür kısayol gibidir. Fakat bir kısayola erişmek istediğinizde kısayolun işaret ettiği gerçek yola yani dizine gidilir. Mesela kısayolunuz C:\ diskinde olsun, kısayolun işaret ettiği şey de D:\ diskinde bulunsun. Kısayola erişmek istediğinizde artık C:\ diskinden çıkar D:\ diskine gidersiniz.

Sembolik bağlantıda ise bire yere gidilmez. D:\ diskindeki herşey C:\ diski içindeymiş gibidir. Gerçekte D:\ diskindedir, yani fiziksel olarak oradadır ama erişilmek istediğinde hala C:\ diski içerisinde yapılır.

Bunu anlatmak kolay olmayabilir, deneyip kendiniz tecrübe derseniz daha iyi anlayacaksınız.


Windows’da Sembolik Bağlantı Nasıl Yapılır?

Windows’ta sembolik bağlantı yapmak için mklink aracı kullanılıyor.

  • Başlat -> Çalıştır yaparak ya da klavyede Win+R tuşunu tıklayarak çalıştır penceresini açın.
  • Açılan pencerede cmd yazın ve enter’layın. Bu pencereyi Yönetici olarak açtığınızdan emin olun.
  • Terminalde aşağıdaki kodu kendinize göre düzenleyip enter tuşuna basın
  • mklink /d "C:\Google Drive\Sunumlar Klasörü" "D:\Şirketsel Şeyler\Sunumlarımız"

D:\ diskinde fiziksel anlamda yani gerçek olarak Şirketsel Şeyler klasörü mevcut ve içerisinde de sunumların olduğu Sunumlarımız klasörü var. Sunumlarımız klasörünü, Google Drive yani eşitleme klasörü içerisine Sunumlar Klasörü adıyla sembolik olarak bağladık.

Yani Google Drive klasörü içerisinde Sunumlar Klasörü'nü göreceksiniz. Buna tıkladığınızda içerisinde gezinebileceksiniz, sanki Şirketsel Şeyler klasörü içerisindeki Sunumlarımız klasörü içerisindeymiş gibi.


Linux’da ve MAC OS X'de Sembolik Bağlantı Nasıl Yapılır?

​Linux’ta ve MAC OS X'te sembolik bağlantı yapmak için ln aracı kullanılıyor.

  • Önce komut konsolunu yani terminali açmanız gerekiyor
  • Terminalde aşağıdaki kodu kendinize göre düzenleyip enter tuşuna basın
  • ln -s "/Şirketsel Şeyler/Sunumlarımız" "/Google Drive/Sunumlar Klasörü"

Mevcut diskte fiziksel anlamda yani gerçek olarak Şirketsel Şeyler klasörü mevcut ve içerisinde de sunumların olduğu Sunumlarımız klasörü var. Sunumlarımız klasörünü, Google Drive yani eşitleme klasörü içerisine Sunumlar Klasörü adıyla sembolik olarak bağladık.

Yani Google Drive klasörü içerisinde Sunumlar Klasörü'nü göreceksiniz. Buna tıkladığınızda içerisinde gezinebileceksiniz, sanki Şirketsel Şeyler klasörü içerisindeki Sunumlarımız klasörü içerisindeymiş gibi.


Bu kadar!

Etiketler