Login

Blog

nVidia GP100 Adlı Yeni Nesil Grafik Kartları İle Bi' İşler Çeviriyor!

nVidia, yeni nesil grafik işlemcilerini sınamaya başladı: Bu sefer, 16nm ile boyutlar daha da küçülüyor ve 32GB gibi hayvanı kapasitede ve-de deli-hızlı bellekler geliyor…

nVidia, yeni nesil grafik i?lemcilerini s?namaya ba?lad?: Bu sefer, 16nm ile boyutlar daha da küçülüyor ve 32GB gibi hayvan? kapasitede ve-de deli-h?zl? bellekler geliyor…

AMD, XT tabanlı Fiji kod adlı Radeon R9 Fury X grafik işlemcisiyle ilgilenmeye başladığı sıralarda, görünen o ki nVidia da boş durmamış ve yeni nesil GP100 kod adlı grafik işlemcileri ile ilgilenmeye başlamış.

Söylenenlere göre GP100, 4500 ila 6000 CUDA çekirdeği arasında olacak, yani bildiğin taş gibi grafik işlemcisi :)

Şuanda GM200 işlemciler kullanıyoruz. İsimdeki M kısaltması Maxwell mimarisini imgelemekte, GP100’de ise P yani Pascal mimarisi imgeleniyor. Yani Pascal, nVidia’nın bir sonraki yeni nesil mimarisine verdiği isim.

Sadece mimari adı Pascal olmayacak tabi ki, HBM2 yani Yüksek Bant Genişlikli Bellek Teknolojisi (High-Bandwidth Memory technology) desteklenecek. Böylece bellek erişiminde saniyede 1.2TB yani 1200GB gibi hayvani ölçülerdeki veriler söz konusu olacak.

Mevcuttaki GeForce GTX 980 Ti bellekle saniyede 336GB hızda iletişime geçebiliyor. Bu da Pascal mimarisi ile bellek erişiminde %400 artış demek.

Ayrıca beklentilere göre yeni grafik kartları HBM2 desteklemek dışında, ayrıca 16GB ile 32GB arası kapasitede VRam yani grafik kartı bellekleri ile gelecek. Mevcuttaki en fazla belleğe sahip grafik kartı TITAN X ve onda da 12GB VRam’i var.

Etiketler